Flaga Sardynii
Włochy

Flaga Sardynii – o co chodzi

W tym roku się wybieram na Sardynię i jest to powrót wielu latach, więc tym bardziej nie mogę się doczekać, ale tak się złożyło, że znajomy mnie zapytał „ta flaga Sardynii taka charakterystyczna, ale o co z nią chodzi?”. Rzeczywiście jest jedną z bardziej unikatowych flag regionalnych. Pomyślałem zatem, że na bloga może wjechać o niej tekst.

Flaga Sardynii jest wszechobecna na wyspie

Zacznę jednak od tego, że będąc na Sardynii traficie na tę flagę bez problemu. To tak jak z tą ciekawostką, że we wszystkich filmach amerykańskich choć na chwilę, ale jednak, pojawia się flaga USA. Tak samo flaga Sardynii pojawia się już podczas samej podróży na wyspę. Możecie ją zauważyć na materiałach drukowanych czy to w samolocie czy na promie.

Dumnie powiewa też w różnych miejscach w miastach oraz kurortach. Widoczna jest w hotelach, na biletach komunikacji publicznej, w restauracjach. Znajdziecie ją też na opakowaniach regionalnych produktów spożywczych. Mocno z niej czerpie również browar Ichnusa i w ogóle branża alkoholowa. No krótko mówiąc – jest wszechobecna.

Flaga Sardynii na autobusach komunikacji publicznej
Flaga Sardynii na autobusach komunikacji publicznej

Jak więc wygląda ta flaga

Na fladze zauważycie cztery głowy Maurów na białym tle. Przedziela je czerwony krzyż. No nie sposób jej nie zauważyć. Natomiast ciekawie się robi, gdy chce się zgłębić genezę tej flagi.

Jak wygląda flaga Sardynii Źródło Wikipedia
Jak wygląda flaga Sardynii Źródło Wikipedia

Osobiście od znajomego na Sardynii swego czasu słyszałem wersję, że flaga nawiązuje do sztandaru z początków XI wieku, który został nadany przez papieża (doczytałem później, że chodzi o Benedykta VIII) Pizeńczykom. Ci pomogli Sardyńczykom w konflikcie z Saracenami. I długo gdzieś przy różnych okazjach powtarzałem tę wersję, chcąc błysnąć jaki to wielki ze mnie znawca sardyńskiej heraldyki.

Dopiero po czasie trafiłem na wersję taką bardziej tradycyjną, zwaną hiszpańską. Ona tak na moje wydaje się bardziej trafiona. Mianowicie flaga podobna do tej współczesnej pojawiła się za sprawą Korony Aragońskiej, w skład której swego czasu należała Sardynia.

Aragoński ślad również w dwóch wrsjach

Jest tylko jeden drobny szczegół. Mianowicie w tym kierunku hiszpańskim też są jakby dwie podwersje. Pierwsza wiąże się ze zdobyciem przez Piotra I Aragońskiego miasta Alcoraz w 1096 roku, które bronione było przez Saracenów. Chrześcijańskie siły wygrały, bo według legendy interweniował św. Jerzy. Pojawił się na polu pod postacią białego rycerza z czerwonym krzyżem na piersi i ściął głowy czterem Mauretanom.

To się niektórym historykom nie klei ze względu na daty i ta druga wersja związana z Aragonią mówi, że flaga pojawiła się w okresie między 1324 a 1479 rokiem, gdy Sardynia należała do tego iberyjskiego państwa. Te cztery głowy Saracenów symbolizują cztery wielkie zwycięstwa sił kasylijsko-aragońskich nad Maurami w Hiszpanii: Saragossę, Walencję, Murcję oraz Baleary.

Jak widać jest kilka interpretacji, co dodatkowo potęguję intrygujący odbiór tej flagi. Bez wątpienia idealnie ona pasuje do tego autonomicznego regionu, gdyż sama wyspa kryje również wiele tajemnic i nierozwikłanych zagadek.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.